פורום אירופה

פורום אירופה של האוניברסיטה העברית הוקם במרץ 2005, במטרה לעודד מחקר והוראה במגוון נושאים השייכים לתחום לימודי אירופה. הפורום כולל תכניות לימודים לתארים מתקדמים, מרכזי מחקר וקרנות מחקר. הפורום פועל בגישה רב תחומית המגשרת בין מדעי החברה, מדעי הרוח והמשפטים, ובהתאם הפורום מסונף לשלושת הפקולטות הרלוונטיות באוניברסיטה.

בלב פעילות הפורום, עומדת ההבנה כי אירופה היא גורם מפתח בתהליכים כלל עולמיים, וכי ההתמקדות העיונית ביבשת היא אקטואלית וחשובה מתמיד. העניין המשותף של כל גופי הפורום הוא האינטגרציה הבין-מדינתית באירופה, בדגש על נקודת מבט היסטורית ושיטות מחקר השוואתיות. הפורום מעודד מחקר והוראה המתמקדים בעיקר בתהליכים ארוכי טווח, ובמערכת היחסים הדינמית של אירופה עם ישראל ועם המזרח התיכון.

בנוסף, הפורום פועל לגיוס תקציבים על מנת להעשיר את פעילות המחקר וההוראה בתחומיו, ותומך תקציבית בחוקרים צעירים מהפורום וממחלקות רלוונטיות נוספות.

תכניות לימוד

הפורום מציע שתי תכניות לימוד לתארים מתקדמים, במסלול לתואר מוסמך או דוקטורט:

  • לימודי אירופה: התמקדות באיחוד האירופי, תרבות, פוליטיקה ומדיניות של אירופה בת זמננו.

לאתר הרישום

לאתר הרישום

תכניות הלימוד מאפשרות בחירה במסלול מחקרי או לא מחקרי (לתואר שני), וכוללות מלגות מחיה למצטיינים. שתי התכניות מדגישות את המימד הבינלאומי של הפורום, ומאפשרות מעורבות בזירה האירופית: סיורים מסובסדים באירופה, תכניות התמחות בארץ ובחו"ל, ושילוב של תלמידים בכנסים בינלאומיים. כמו כן, הפורום מקיים תכנית מואצת לתואר שני עבור תלמידי מדעי החברה או משפטים, המתחילה כבר בשנה ג' ללימודי התואר הראשון.